CO ZROBIĆ W RAZIE KOLIZJI?

Trudne warunki na drodze, chwila nieuwagi jednego z uczestników ruchu drogowego czy też poruszanie się niesprawnym pojazdem. To tylko przykłady przyczyn zdarzeń drogowych, które mogą przytrafić się nawet najlepszym kierowcom.

O kolizji mówimy, gdy nie ucierpiał żaden z uczestników ruchu drogowego, a zdarzenie pociąga za sobą wyłącznie straty materialne, np. uszkodzenie pojazdów, latarni czy nawierzchni drogowej.

 

Przypominamy, o czym powinieneś pamiętać w razie stłuczki, by wszystko przebiegło sprawnie oraz byś nie miał problemu z otrzymaniem odszkodowania. Zachowaj spokój i opanuj emocje, bez względu na to, kto zawinił.

 

1. Upewnij się, że to kolizja, a nie wypadek

 

Sprawdź, czy nic nie stało się pasażerom w Twoim samochodzie oraz osobom z drugiego auta, które uczestniczyło w kolizji. Upewnij się, że nie ucierpiał inny uczestnik ruchu drogowego, np. przechodzień lub rowerzysta.

 

W przypadku jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu, mamy do czynienia z wypadkiem. Wówczas zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.

 

Jeżeli nikt nie odniósł obrażeń, to mówimy o kolizji drogowej. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak postępować w takiej sytuacji.

 

2. Przestaw samochód, żeby nie utrudniać ruchu innym pojazdom

 

Powinieneś niezwłocznie usunąć auto z miejsca kolizji, żeby nie tamować ruchu oraz nie powodować zagrożenia. Jeżeli samochód jest w miarę sprawny, to przestaw go na pobocze lub w inne miejsce, gdzie nie będzie utrudniał ruchu innym pojazdom.

 

W przypadku, gdy Twoje auto jest poważnie uszkodzone, spróbuj zepchnąć je z drogi, a jeżeli nie będzie to możliwe, odpowiednio zabezpiecz miejsce kolizji. Jeżeli samochód pozostaje na drodze, nikt z pasażerów nie może pozostawać w środku.

 

3. Zabezpiecz miejsce zdarzenia

 

Załóż kamizelkę odblaskową – muszą mieć ją wszyscy, którzy poruszają się po miejscu kolizji. Włącz światła awaryjne w samochodzie oraz postaw trójkąt ostrzegawczy. W terenie zabudowanym trójkąt ustawiamy 1 m za pojazdem, natomiast w terenie niezabudowanym: 30-50 m.

 

Jeżeli na drodze pozostały uszkodzone części pojazdu lub inne niebezpieczne elementy stłuczki, postaraj się przenieść je na pobocze, żeby nie utrudniały ruchu na drodze.

 

Źle zabezpieczone miejsce kolizji może doprowadzić do jeszcze poważniejszych stłuczek lub wypadków oraz jest karane mandatem.

 

4. Kiedy wezwać policję?

 

Jeżeli mamy do czynienia z kolizją drogową, to nie musimy wzywać policji. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz uniknąć mandatów i punktów karnych.

 

Są jednak sytuacje, kiedy obecność służb mundurowych może okazać się niezbędna, m.in.:

 • drugi uczestnik ruchu drogowego jest pod wpływem alkoholu
 • żaden z uczestników stłuczki nie przyznaje się do winy
 • jedna ze stron nie ma prawa jazdy lub ważnego dowodu rejestracyjnego
 • drugi kierowca nie chce podać danych potrzebnych do spisania oświadczenia.

 

5. Wypełnij druk oświadczenia o kolizji drogowej

 

Formularz oświadczenia warto mieć w samochodzie. Możesz go pobrać z naszej strony, wydrukować i mieć zawsze w schowku auta.

 

Wypełnienie formularza w dwóch egzemplarzach i podpisanie przez obydwu kierowców, którzy brali udział w stłuczce, jest niezbędne, jeżeli chcesz usunąć szkody na koszt ubezpieczyciela. Podaj w nim jak najwięcej szczegółowych informacji i sprawdź poprawność danych, które podał drugi kierowca.

 

Jeżeli nie masz ze sobą druku formularza, możesz spisać oświadczenie na zwykłej kartce. Pamiętaj, żeby zawrzeć w nim najważniejsze dane, takie jak:

 • dane osobowe uczestników stłuczki (imię, nazwisko, adres, telefon, numer dowodu osobistego)
 • informacje dotyczące prawa jazdy obydwu kierowców (numer prawa jazdy, kategoria, data ważności dokumentu, informacja kto wydał prawo jazdy)
 • dane dotyczące polisy OC sprawcy (numer polisy OC, nazwa firmy ubezpieczeniowej, okres ubezpieczenia)
 • informacje na temat samochodów: poszkodowanego i sprawcy (marka, numer rejestracyjny i do kogo należy)
 • informacje na temat świadków kolizji (przede wszystkim numer telefonu)
 • data, miejsce i godzina zdarzenia
 • dokładny opis zdarzenia (kierunek jazdy samochodów, przyczyny kolizji oraz wskazanie uszkodzeń, jakie nastąpiły w pojazdach)
 • podpis uczestników kolizji na każdej stronie oświadczenia – w dwóch egzemplarzach.

 

 

6. Zrób zdjęcie samochodów i miejsca stłuczki

 

Sfotografuj uszkodzenia swojego pojazdu, ale również drugi samochód oraz okolicę, w której doszło do kolizji drogowej. Zadbaj o jak najwyższą jakość zdjęć, żeby były wyraźne. Fotografie powinny umożliwić jednoznaczną identyfikację aut, które brały udział w stłuczce oraz czasu i miejsca zdarzenia.

 

Zdjęcia będą pomocnym uzupełnieniem dokumentacji, kiedy będziesz starać się o wypłatę odszkodowania. Pozwolą ubezpieczycielowi przeanalizować wszystkie okoliczności kolizji oraz wydać opinię.

 

7. Zgłoś kolizję do ubezpieczyciela

 

Miałeś kolizję, wypadek, nie zwlekaj ze zgłoszeniem szkody. Po spisaniu oświadczeń należy zgłosić kolizję do ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczenia OC szkodę powinieneś zgłosić od razu, natomiast w przypadku AC masz na to 7 dni.

W Żagiel Auto zrobimy to za Ciebie! Jeżeli jesteś naszym klientem i miałeś stłuczkę, zadzwoń do nas. Skontaktujemy się z Twoim ubezpieczycielem, dopełnimy wszelkich formalności i pomożemy Ci sprawnie przejść przez cały proces.

Możesz też przyjechać do nas i wtedy, wspólnie skontaktujemy się z ubezpieczycielem i spokojnie przejdziemy przez proces zgłoszenia szkody.

Kontakt:

Blacharnia i lakiernia
ul. Wojciechowska 40, 20-722 Lublin
tel.: +48 81 527 32 79, +48 603 644 899
e-mail: blacharnia@zagielauto.pl

Centrum Napraw Powypadkowych Żagiel Auto

Honda: tel. +48 81 446 83 33
godz. 8.00-16.00

Škoda, Grupa Volkswagen: tel. +48 81 527 32 79
godz. 7.00-21.00

ul. Roztocze 4 (obok TESCO)
20-722 Lublin